(Kép most nincs - de jó sok szöveg.)
Valamikor nyár végén kezdődött a történet. Julcsi valószínűleg a nyaraláson a medencében szerezett be néhány vírust, amelyek később két szemölcs formájában manifesztálódtak a bal vállán.Szeptember elején, mikor a doktor néninek megmutattuk, adott rá immunerősítő szirupot (Isoprinosin). Mikor elfogyott a szirupunk, - úgy másfél hónap elteltével - láttuk, hogy újabb és újabb kis szemölcs kezdemények vannak úton a másik kettő közelében - akik viszont nem lettek kisebbek. Elmentünk hát újra a doktor nénihez, aki javasolta a gyerekklinikai sebészetet, ahol leszedik a két bumburnyákot. Ott kisebb közjáték után adtak egy két héttel későbbi időpontot.
December 9-én aztán két óra várakozás után le is kaparták a Julcsi molluscum contagiosum-jait a sebészeti ambulancián. A beavatkozás utána sebésznő felvilágosított bennünket, hogy egyéb ellenszere nincs ezeknek a szemölcsöknek, mint a levétel, ha minden jól alakul, akkor tinédzser korára kinövi őket a gyermek. A levétel után a heg hamar begyógyult, viszont a többi addig apró uszodaszemölcs közben rohamosan növekedett.
Újból elmentünk a sebészetre, ahol azt mondták, ennyi szemölcsöt már nem tudnak ambulánsan eltávolítani, altatni kell a gyermeket a műtéthez. Január elején adtak nekünk áprilisi időpontot. Teljesen le voltunk döbbenve, hiszen addig ezek óriásira duzzadnak és még újabbak fognak előbukkanni, így mégis a családban már korábban bevált házipatikához fordultunk.
Vérehulló fecskefű kivonattal kezdtük ecsetelni Julis szemölcseit. Sajnos Apával és Matyi papával ellentétben ez nála nem hozott eredményt - kivéve talán a kiszáradt bőrt.
Ezekben a napokban meglátogattuk orvos barátainkat, akiknek elpanaszoltuk a szemölcs-kálváriánkat. Felajánlották, hogy ha szeretnénk, megkérik a sebészeten dolgozó kollégáikat, hogy kicsit "nézzenek rá" az ügyünkre. Vagyis, hogy nem tudnának-e korábbi műtétidőpontot adni nekünk. Sokáig nem tudtunk dönteni, mert nem akartunk jogtalanul előnyhöz jutni. Én nagyon rosszul érzem magam attól, hogy a "kapcsolataimat" kell bevetni ahhoz, hogy időben történjen valami. Végül - mikor úgy tűnt, hogy a szemölcsök megint csak nőnek és szaporodnak, és amikor már csak erről szólt a nap és ez erősen rányomta a bélyegét mindannyiunk hangulatára (Julcsiéra különben nem, mert ő nem nagyon tapasztalta őket) - szóval akkor úgy döntöttünk, felhívjuk Cs.-t, hogy "intézkedjen". És persze, mi történt: a telefonhívás után két órával a klinikáról kerestek, hogy Julcsi műtétjét előre hozták most hétfőre. Lám-lám...
Persze örültünk is a nagy lehetőségnek. Vacsoránál sms Cs-nek: "Köszi, hétfőre kaptunk időpontot." Cs. kíváncsian visszahívott, hogy miről is van szó? Milyen időpont? Szabadkozott, hogy elfelejtett közbeszólni az érdekünkben, mert igen elfoglalt napja volt...
Aztán hétfőn a nagy nap. Reggel nyolckor ott álltunk mesekönyvekkel, színes ceruzákkal, plüssökkel, legóemberkékkel felfegyverkezve a klinikán. Titokban és nagyon naivan azt gondoltuk, hogy tíz órára már talán otthon leszünk. De legkésőbb délre. Merthogy, ha nyolcra hívtak be, akkor az azt jelenti, hogy mi vagyunk az elsők, addig akkora csúszást sem lehet összeszedni... Úúú, de buták voltunk.
A szűk folyosón ott ült és állt vagy 6 gyerek egy vagy két szülővel, és közben folyamatosan jöttek még, még és még. Végül harmadiknak bejutottunk, de hát ez még csak a betegfelvétel volt, ahol megvizsgálták a kis hölgyet, hogy egyáltalán altatható-e. Ezeket a macerálásokat viszonylag jól viselte Julcsi. Már kezdi elfogadni a sima sztetoszkópos vizsgálatot (eddig ettől mindig sírt).
Ezután még mindig ott kellett várakoznunk, miközben felolvastam Julcsinak négy mesét a Szutyejev könyvből, körénk gyűlt még négy törpicsek, ők is a mesére voltak kíváncsiak. Így legalább jobban telt az idő. Közben kiszóltak a vizsgálóból, hogy azért megy minden ilyen lassan, mert leállt az egyetem számítógépes rendszere és ez a klinikát is érinti. Végül tíz óra körül beértünk a második vizsgálatra, és utána felengedtek a sebészeti osztályra.
Itt legalább nem volt akkora tömeg. De legalább 28 fok - mi meg ugye téli ruházatban. Julcsi kapott egy karszalagot (-kezdődik a fesztivál!), de igencsak nehezen viselte magán. Nagy rimánkodások közepette le is szedte, amint csak lehetett.
Röpke egy órát várakoztunk, nézelődtünk az osztályon, mikor a nővér hozott kétszer 5 ml fájdalomcsillapítót és "kábítószert". Az utóbbitól két perc alatt belassult a gyermek. Dülöngélt, szédelgett, de alapvetően jókedvében volt. Olyan volt, mint egy kis részeg - ami ebben a helyzetben nekem kettős volt - vicces is, mert aranyos volt, de ugyanakkor fájdalmas is, hogy ilyennek ki kell tennem a gyerekemet.
Azt gondoltam, a "szer" után már hamar behívják a műtőbe, de addig megint egy teljes órát kellett várnunk. Dél volt, amikor jöttek Julcsiért és bevitték a műtőbe. A műtősblokk ajtaja előtt várakoztam, mikor 10-15 perc után hallottam bentről Julcsi sírását. Rossz volt. Reméltem, hogy hamar hozzák már. Szegénykém. Kihozták, nekem adták, de innentől nagyon vigasztalhatatlan volt. Nem értette az egész helyzetet. Hol volt Anya, kik ezek az emberek és mi ez a kanül a kézfejében. Folyton csak azt hajtogatta: "Leveszem! Leveszem!". Szerencsére a nővér rögtön kiszedte, hiszen nem is kellett semmire. Aztán mellre tettem, megnyugodott. De miután felült megint felismerte, hogy a helyzet nem változott, tovább sírdogált. Mintha felborult volna a világrend... Miért piszkálják őt? Mi ez a sok macerálás? Látszott, hogy nem érti ezt az egészet. Ahányszor hozzám bújt, megnyugodott, de később észrevette a sebtapaszokat a testén és újból és újból keserves zokogásba kezdett.
Megtudakoltam, mikor mehetünk haza. Voltam olyan naiv ismételten, hogy azt gondoltam, hogy kicsit ráncba szedjük magunkat és sohaviszontlátásra. Erre a nővér felhomályosított, hogy az altatás után hat órán keresztül bent kell maradni, tehát legkorábban hat óra körül távozhatunk...
Aztán, mikor már nagyjából okés volt a helyzet Julcsinál, megjött Apa is, akinek nagyon lehetett örülni. Megint egy kicsit közelebb voltunk a megszokott békességhez. Julcsi egyre felszabadultabb lett, és úgy tűnt, a műtét utóhatásai sem jöttek elő nála.
Az előtérben elfogyasztottuk az Apa lőtte elemózsiát, Julcsi szaladgált, játszott, huncutkodott. Bálint még megjegyezte, milyen sok ember van itt kint, én meg mondtam, hogy kicsit benézek Julcsival a kórtermünkbe.
Ahogy beléptünk, ránk rontottak a nővérek, hogy vizit van (innen a sok várakozó ember az előtérben!), miért mászkálunk és hogy adjam oda a gyereket én meg menjek ki. Hiába próbáltunk egyezkedni, hajthatatlanok voltak - az akkor már síró Julist le kellett adnom és az ajtó mögül az előtérben hallgathattam, hogyan rimánkodik Anya után és sír vigasztalanul. Negyed óra is volt az egész - de persze nekem örökkévalóság. Nem is értem: jobb úgy vizitet tartani, hogy egy 20 hónapos kisgyerek körbeordítja az osztályt? Nem lett volna minden félnek egyszerűbb, ha az anyja ott van mellette? Tényleg nem értem.
Szegény Bogyeszt másodszor vették ki a kezemből. Most, mikor visszaadták, annyira, de annyira kapaszkodott, szorított, de szerencsére hamar abbahagyta a sírást, mikor elmenekültünk a tömött előtérből a második emeletre. Leültünk egy üres padra. Mikor Julcsit az ölembe vettem, már vidáman mutatta a pad karfáján a csigamotívumot. Nagy megkönnyebbülés volt ez mindannyiunknak. Jó érzés, hogy a világrend helyreállásához Julcsinak elég, ha a szülei vele vannak. Hiszen ennél többet nem is tudunk. Vele vagyunk mindenhogyan, és ezt kimutatjuk neki.
Vártuk hát, hogy leteljen a karantén ideje - ami váratlanul korábban ért véget, mert a műtétet végző doktornő négy óra körül felért az osztályra és megírta a zárójelentést. Mikor a kórterembe értünk, összeszedni a cuccainkat, Julcsi a kiságynál szomorúan mondta: "Kejestem Anyát." - gondolom a környezetről beugrott neki a vizites szitu. Édespofim, csak jussunk ki innen. Szedelőzködtünk, köszöntünk a nővéreknek, kérdeztem Julcsitól, hogy ő is köszön-e, erre ő fennhangon ennyit mondott: "Megyek máj haza én!"
Öt óra körül hazaértünk, Julcsi jókedvű volt, de rendkívül fáradt, hiszen egész nap csak a műtét 10 percét töltötte alvással. Fél hétkor elaludt az ölemben. Ruhástul, teli pelussal tettük az ágyába, és a megszokott megszakításokkal, de reggel 8:10-ig aludt.
Bálint meg én is jól lefáradtunk. Én csak hazaérve éreztem, hogy mennyire ki vagyok purcanva. Valahogy az ember nem is érzi saját magát, amikor valaki MÁSÉRT van. Érte izgulunk, őt próbáljuk jobb kedvre deríteni, lessük a kívánságait, próbáljuk felszínen tartani, etetjük, nevettetjük, vigasztaljuk--- érte vagyunk, érte létezünk.
És vannak azok a kifacsart, fáradt időszakok, amikor bennünket is csak az éltet, hogy élünk valakiért...